Насоки за оценка на качеството на търсенето в Google: Ръководство за начинаещи в SEO

Ръководство за начинаещи в SEO

Съдържание

E-A-T е концепция, за която научихме за първи път в Насоките за оценка на качеството на търсенето на Google.

В тази глава ще научите повече за този документ, за оценителите на качеството, които го използват, и за това дали той може да повлияе на класирането ви при търсене в Google.

Какви са насоките на оценителите на качеството на търсенето в Google?

Насоките за оценка на качеството на търсене на Google са почти често актуализиран документ (последната актуализация към момента на писане на този текст е от октомври 14, 2020 г.), който се използва от оценителите на качеството на Google, когато оценяват уебсайтове.

Както подсказва името, това са насоките, които тези оценители трябва да използват, докато изпълняват своята функция.

Насоките очертават условията и елементите, които трябва да бъдат взети предвид, и начина, по който сайтът трябва да бъде оценен от това лице.

Най-новата версия е от 175 страници в сравнение с версията от 168 страници, която замени.

Какво е Google Quality Rater?

За тези, които не знаят, Google е наела хиляди хора от цял свят, които оценяват уебсайтове и записват дали сайтът е добър или лош в различни области.

Сега е важно да се разбере, че тези хора имат не оказват влияние върху класирането на сайтовете те оценяват.

Въпреки това, може да се твърди, че тяхната роля е много много по-голям от този.

Те не влияят на класирането на сайтовете, които оценяват.

Те влияят на класирането на всеки сайт.

Как те влияят на класирането на всеки сайт?

В духа на прозрачността трябва да отбележа, че не мога просто да се обадя на Сундар, Джон, Гари или Мартин в Google и да ги попитам как точно работят алгоритмите им.

Както всички останали, аз обръщам внимание на това, което казват, и на това, което се случва в резултатите, и правя най-добри предположения за това как определени функции и сигнали ще бъдат най-добре третирани.

Най-вероятната структура, за да се направи обратната връзка на ~ 10,000 оценители на качеството приложима, е да се направи по начина, по който Google прави почти всичко: алгоритмично.

В задната част на системата оценителите използват плъзгач, за да определят стойности:

Система с плъзгачи за оценители.

След това тези данни ще бъдат предоставени на системи за машинно обучение които ще го използват за допълване на алгоритмите въз основа на известни данни за сигнали.

Например, ако даден сайт или група от подобни сайтове са с постоянна висока или по-добра оценка, системата може да прегледа всички данни за сигналите от сайта(ите), за да потърси общи черти.

И под сигнални данни имам предвид всичко от структурата, размера (на страницата и домейна, както и свързания раздел по този въпрос), обратните връзки и профила на обратните връзки, сигналите за автори, навигацията и вероятно още много други.

Същото би било вярно и за сайт(и) с ниски стойности.

По този начин системата вероятно ще:

  • Изготвя набор от резултати въз основа на това, което новият алгоритъм произвежда в различни фрази и ниши.
  • Изпратете сайтовете с най-висок ранг в този набор на оценителите.
  • И, ако приемем, че ратърите предпочитат новата страница с резултати, вкарайте корекциите на сигнала в глобалните алгоритми, които всички познаваме и обичаме, или в глобален мащаб, или при тестване.

Възможно е също така Google да прескочи фазата на преглед и просто да вкара новите сигнални тегла в алгоритъми за тестване, но подозирам, че по-често използват своите оценители.

Така че, въпреки че един оценител на качеството не влияе на класирането на отделен сайт, колективно те влияят на алгоритъма, който управлява всичко, което е Google.

Вероятно значително по-голямо влияние от това просто да разгледате един сайт и да решите, че той трябва да се придвижи нагоре или надолу в резултатите, е да решите как да бъдат позиционирани всички резултати на дадена страница.

Сега, когато разбираме какво представляват Насоките за оценка на качеството на търсенето, следващият въпрос, който трябва да проучим, е:

Какво търсят оценителите?

Когато разглеждаме областите, в които са инструктирани да гледат оценителите, ние по същество:

  • Разглеждаме това, което Google иска алгоритъмът да произведе.
  • Получаване на представа за това, върху което ще се фокусират техните алгоритми.

В ръководството се посочва:

“Като оценител на качеството на търсенето ще работите по много различни видове проекти за оценка. Общите насоки обхващат предимно оценяването на качеството на страниците (Page Quality – PQ) и оценяването на изпълнените нужди (Needs Met – NM); концепциите обаче са важни и за много други видове задачи за оценяване.”

Тук няма да разглеждаме конкретно задачите и ще се съсредоточим върху по-важните (от гледна точка на контекста на този материал):

Какво означават те?

Удовлетворени нужди

Това е област, на която се обръща твърде малко внимание – и в актуализацията си от 14 октомври 2020 г. изглежда, че хората в Google са съгласни с това, тъй като са увеличили този раздел.

Това е нещо, на което трябва да се обърне голямо внимание, Google е.

Какво е удовлетворяване на потребностите?

“Удовлетворени потребности” е доста проста концепция… тя в общи линии означава намерение.

Въпросът, който оценителите биха си задали при оценяването на дадена страница, е: “Колко полезен и/или удовлетворяващ е този резултат?”

Това е всичко.

По време на това изпитване оценяващият може да посети една страница или да посетите страница с резултати от търсенето и да оцените всеки резултат.

И двете ще изпратят информация на Google за структура на сайта, разлики в резултатите от устройствата, демографските данни и местоположението. Сигурен съм, че редица други фактори се прилагат при оценяването на всеки резултат (има причина да имат повече от 10 000 оценители по целия свят).

След това тези оценки ще се използват за стимулиране на промени за подобряване на резултатите, за да се определи алгоритмично кои сигнали или комбинации от сигнали са общи за резултатите с по-високо класиране.

Подозирам, че в случая на Needs Met сигналите ще се съсредоточат предимно върху факторите на сайта, включително, но определено не само, съдържанието, връзките на страницата (разширени в последната версия), структурата и потребителското изживяване.

Важно е да се отбележи, че както и в реалния свят, оценката “Нуждите са изпълнени” изисква прилично качество на страницата. Всъщност в насоките това е ясно посочено:

“Оценката за удовлетворени нужди се основава както на заявката, така и на резултата.”

Човек може да има средна степен на удовлетворени потребности с ниско качество на страницата, но би било много малко вероятно да получи висока оценка на удовлетворените потребности.

В крайна сметка намерението на потребителя не е удовлетворено, ако търсещият не се доверява на резултата.

Тълкуване

Един последен елемент от оценката на потребностите, който си струва да се отбележи, преди да преминем към качеството на страницата, е тълкуването.

С това трябва да разглеждаме заявки с множество възможни значения, като например следните, от примерите, които те дават:

Запитвания с множество възможни значения.

Когато оценяващият присъжда оценка за удовлетворени нужди, той трябва да даде по-голяма тежест на страниците, които удовлетворяват по-високи намерения.

Това предотвратява:

  • Оценка “Най-висока” се дава на авторитетен материал за Apple, Оклахома.
  • Обучение на алгоритми, които се фокусират върху грешни сигнали за по-голямата част от потребителите.

Макар че това беше в предишни версии на насоките, то е свързано с актуализацията на подтемите, обявена в Търсене в. Макар и да не е пряко свързано с това, намирам за интересно, че обявяването на подтемите стана на 15 октомври 2020 г. – ден след публикуването на актуализираните насоки.

Актуализацията на подтемите наистина засяга малко по-различни въпроси, които са пряко споменати в насоките – целта и на двете е да се покаже разнообразие в резултатите, където има множество значения или теми, които могат да удовлетворят намерението ви като търсещ.

Като професионалист в областта на SEO оптимизацията обичам да имам предвид нещо конкретно:

Ако мога да отговоря на множество възможни намерения за дадено запитване (често включвайки допълнително съдържание, достъпно чрез лесно видими връзки), тогава моята страница естествено удовлетворява по-голям брой нужди и по този начин има по-голяма вероятност да отговори на намерението на потребителя.

Качество на страницата

Оценката на качеството на страницата се основава на редица фактори, които са взаимно свързани (почти като алгоритъм на Google, нали?).

И тежестта, която се дава на всеки от тях, се основава на вида на сайта и заявката (отново… приликата е невероятна).

Основните, отбелязани в насоките, са:

Твоите пари или твоят живот (YMYL)

Както се казва в Google, това е YMYL сайтът е този, който:

“… могат да повлияят на бъдещото щастие, здраве, финансова стабилност или безопасност на дадено лице.”

При сайтовете YMYL оценителите са насочени да придават по-голяма тежест на E-A-T.

Насоките ги категоризират като:

  • Новини и актуални събития: Новини по важни теми (напр. международни събития, бизнес, политика, наука, технологии). Имайте предвид, че не всички новинарски статии непременно се считат за YMYL (напр. спортът, развлеченията и темите за ежедневния начин на живот обикновено не са YMYL). Използвайте преценката си и познанията си за местността.
  • Гражданско образование, управление и право: Информация, важна за поддържането на информиран гражданин, като например информация за гласуване, правителствени агенции, обществени институции, социални услуги и правни въпроси (напр. развод, попечителство над деца, осиновяване, създаване на завещание и др.).
  • Финанси: Финансови съвети или информация относно инвестиции, данъци, пенсионно планиране, заеми, банкиране или застраховане, особено уебстраници, които позволяват на хората да правят покупки или да прехвърлят пари онлайн.
  • Пазаруване: Информация или услуги, свързани с проучване или закупуване на стоки/услуги, особено уебстраници, които позволяват на хората да правят покупки онлайн.
  • Здраве и безопасност: Съвети или информация за медицински въпроси, лекарства, болници, готовност за спешни случаи, колко опасна е дадена дейност и т.н.
  • Групи от хора: Информация за или твърдения, свързани с групи хора, включително, но не само, групирани въз основа на раса или етнически произход, религия, увреждане, възраст, националност, статут на ветеран, сексуална ориентация, пол или полова идентичност.
  • Други: Съществуват много други теми, свързани с важни решения или важни аспекти от живота на хората, които могат да се считат за YMYL, като фитнес и хранене, информация за жилище, избор на колеж, намиране на работа и др.

Повечето хора не се сещат за пазаруване, когато мислят за YMYL… но то е там.

Секции със съдържание

Според насоките секциите на уебсайта могат да бъдат разделени на три основни категории:

  • Основно съдържание (ОС): Основното съдържание е всяка част от страницата, която пряко помага на страницата да постигне целта си.
  • Допълнително съдържание (ДС): Допълнителното съдържание допринася за доброто преживяване на потребителя на страницата, но не помага пряко на страницата да постигне целта си. Примерът, който те дават, са навигационни връзки за улесняване на достъпа. От решаващо значение за страницата, но не е необходимо за удовлетворяване на удовлетворените потребности.
  • Реклами: Рекламите/монетизацията (Ads) са съдържание и/или връзки, които се показват с цел монетизация (печелене на пари от) на страницата.

Следвайки тяхната насока, разбирането на дадена уебстраница е съвсем просто.

  • Това, което е очертано в синьо на скрийншота по-долу, е основното съдържание.
  • Това, което е очертано в червено на скрийншота по-долу, са рекламите.
  • Всичко останало е Допълнително съдържание.

Лесният достъп и обемът на основното съдържание играят своята роля при изчисляването на качеството на страницата.

Това е, което помага на оценяващия да оцени не само дали нуждата е удовлетворена, но и колко лесно е достъпно допълнителното съдържание, ако то е желано.

E-A-T

И сега, конкретно за раздела, за който вероятно четете този материал, беше важно да разберете какво беше изложено по-горе, за да добавите контекст към този важен раздел.

Нека да започнем с това, което E-A-T означава:

  • Expertise.
  • Aуторитативност.
  • Tръждивост.

Как се различават E, A & T?

Границата между експертност, авторитет и надеждност може да бъде доста размита.

Ето едно основно описание на всяка от тях:

Експертиза

Експертизата на създателя на съдържанието е свързана само със съдържанието на оценяваната страница, а не с целия сайт.

Не е задължително това да е автор и критериите не са установени на камък.

Когато се търси информация за рака на белия дроб, едно задълбочено проучване на причините, въздействието, статистиката и т.н. от важно медицинско училище или институция, или правителствена агенция вероятно ще получи висока оценка.

Ако търсещият търси информация за това какво е да живееш с него, личен разказ от банков служител, чийто партньор е живял с него в продължение на години, би изпълнил критериите за експертност по изключение.

Той може да е на важен сайт или изключителен член на форум, който отговаря на въпроси.

Всичко е свързано с контекста и с това да се отговори с експертни познания на необходимостта, която трябва да бъде удовлетворена.

Авторитетност

Авторитетността на съдържанието се оценява от авторитета на самото съдържание и домейна.

Като цяло това ще се основава на външни сигнали, като например връзки и качество на връзките, споменавания на марката, цитати и т.н., както към конкретното съдържание, така и към домейна като цяло.

Kлючови показатели:

  • Свързаност: Доколко са свързани две същности?
    • Пример: Емпайър Стейт Билдинг и небостъргачи.
  • Забележителност: Колко значима е една единица в своята област?
    • Пример: Semrush е по-известен в областта на SEO инструментите, отколкото в областта на софтуера.
  • Принос: Как светът възприема една единица?
    • Пример: Има ли критични отзиви, класации за слава и т.н.?
  • Награди: Получавал ли е субектът награди?
    • Пример: Видовете награди и отличия, които предприятието е получило.

Въпреки че със сигурност има и други характеристики, намирам тези за полезни ръководства.

Достоверност

Доверието на съдържанието се оценява отново от доверието на съдържанието конкретно и доверието на домейна.

Доверието е подобно на авторитета, но е по-остро.

Докато авторитетът се фокусира повече върху обема на качествените препратки, доверието се фокусира повече върху конкретни сигнали и сайтове.

Пример, който се използва в насоките, е BBB.

Въпреки че не говорят за използването му като положителен сигнал, те отбелязват, че лош рейтинг, основан на значителен брой потребители, може да се използва като отрицателен.

E-A-T &; Класации

Важно е да запомните, че всички тези неща са свързани с намерението на заявката и темата.

Google дава чудесен пример за това в своите насоки, когато обсъжда теоретично някой, чийто съпруг има рак на черния дроб.

Ако човекът търси информация за лечение, експертизата би била високо ниво на E-A-T в областта на медицината и конкретно на рака на черния дроб.

Ако съпругът/съпругата търси подкрепа за справяне с тази ужасна ситуация, E-A-T вероятно няма да дойде от медицинската общност, а от други хора, чиито съпрузи са се борили с болестта.

И двете теми са свързани с рака на черния дроб, но критериите за E-A-T са много различни.

Надявам се, че е очевидно, но нека подчертая един много важен факт.

E-A-T не е фактор за класиране.

Кажете го с мен:

Жена обявява, че E-A-T не е фактор за класиране.

E-A-T не е фактор за класиране повече, отколкото подготвителният материал, който сте използвали, за да се подготвите за шофьорския си изпит, е пътепоказател.

Той очертава това, което трябва да бъде произведено като краен продукт, допуска и описва ситуационни отклонения, а след това се използва за определяне и настройка на практическите сигнали.

E-A-T е това, което оценителите са насочени да търсят.

Рейтинговите специалисти използват E-A-T, за да си помагат в начина, по който оценяват уебсайтовете.

Ето един туит от Дани Съливан от Google, който го обяснява добре:

Позволете ми да го кажа за последен път: Това не е част от алгоритъма.

Целта на очертаването на E-A-T в Насоките за оценители на качеството на търсенето е, че ако оценителите го използват, за да оценяват уебсайтове, и Google използва тези оценки, за да коригира алгоритъма си, в крайна сметка алгоритъмът ще се приведе в съответствие с принципите на E-A-T.

И така, E-A-T може да се използва като ръководен принцип за проектиране, създаване на съдържание и поддържане на външни сигнали. Той може да се използва, както сте използвали информацията от ръководството си за шофиране, когато сте излезли на открития път за първи път.

Но не можете да оптимизирате специално за него.

Насоки за оценка на качеството на търсенето & E-A-T Takeaway

Ако току-що сте навлезли или просто търсите различна гледна точка, надяваме се, че сте намерили това за полезно.

Опитах се да избегна навлизането в стратегии около темата, спрямо всяка ниша, отправна точка и текуща E-A-T.

Насоките за оценка на качеството на търсенето на Google са важен документ. Той ни казва къде иска да отиде Google и те хвърлят много ресурси в него.

Те също така го актуализират, когато искат да настроят различни части от алгоритмите си.